• Pn. Rgs 13th, 2024

    Krikštynų tradicijos Lietuvoje: nuo senovės ir šių laikų

    Krikštynos Lietuvoje – tai ypatinga šventė jungianti šeimą, draugus ir pažįstamus. Šios apeigos turi gilias istorines šaknis ir per amžius keitėsi, tačiau išlaikė daug įdomių tradicijų.

    Senovės lietuvių krikštynų papročiai

    Prieš krikščionybės atėjimą – lietuviai turėjo savitas kūdikių sutikimo ir auklėjimo tradicijas. Krikštynų ritualai buvo susiję su pagoniškais tikėjimais, gamtos ir protėvių kultu. Svarbiausią vaidmenį atliko pribuvėja, kuri ne tik priimdavo naujagimį, bet ir atlikdavo įvairius apeiginius veiksmus, siekdavo apsaugoti kūdikį nuo piktųjų dvasių. Net buvo  aukojami gyvūnai, maistas, gėrimai dievams, prašant sveikatos ir laimės naujagimiui.

    Vaikai dažnai būdavo vadinami protėvių vardais arba pagal kokias nors gamtos reiškinius. Net ir senais laikais buvo įteikiamos dovanos krikšto tėvams. Juk jie prisiima svarbų darbą, atsakomybę už vaiką, tad padėka jau nuo senų laikų yra labai svarbi tradicijos dalis.

    Krikščionybės atėjimas ir krikštynų pokyčiai

    Su krikščionybės atėjimu krikštynų apeigos įgavo naują prasmę. Jos tapo religiniu sakramentu, kurio metu kūdikis įvedamas į Bažnyčią. Svarbus vaidmuo buvo suteiktas krikšto tėvams, kurie įsipareigojo auklėti krikštijamąjį krikščioniškoje dvasioje.

    Taip pat reikšmingas simbolis yra speciali žvakė.  Krikšto žvakė tapo svarbiu simboliu simbolizuojančiu Kristų – šviesą pasaulyje. Ne veltui krikštynų dovanos labai dažnai buvo siejamos ir šiais laikais vis dar yra su tokiais jaukiais simboliais kaip žvakės. O kur dar Krikšto drabužėliai… Balti drabužėliai simbolizuoja tyrumą ir naują gyvenimą Kristuje.

    Šiuolaikinės krikštynų tradicijos Lietuvoje

    Šiandien krikštynų šventė yra derinys senųjų tradicijų ir šiuolaikinių papročių. Krikštynos vyksta bažnyčioje, kur kunigas atlieka sakramentą. Po bažnytinės ceremonijos dažnai organizuojama šventė artimųjų rate, kurioje vaišinama, dovanojamos dovanos.

    Krikšto tėvai ir kiti svečiai dažnai dovanoja krikštijamojo vardu pinigėlius, auksines monetas, papuošalus ar kitas vertingas dovanas. Svarbiausia, kad jos liktų vaikui kaip jaukus ir šiltas atsiminimas.  Šventė dažnai įamžinama nuotraukose ir filmuose, tad būtina rasti specialistus, kurie fiksuos akimirkas.

    Krikštynų papročiai gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo Lietuvos regiono. Pavyzdžiui, kai kuriuose regionuose išlikę senesni papročiai susiję su gamtos kultu, o kituose – labiau paplitusios naujesnės tradicijos.

    Related Post